Харківський обласний фотоклуб

Харківський обласний фотоклуб (ХОФК) — інституція, організована в 1965 році при Будинку художньої самодіяльності профспілок за адресою вул. Гамарника, 12. Одним з ініціаторів його створення був Герман Дрюков.

Поява обласного фотоклубу в Харкові відповідає розвитку всерадянського фотоклубного руху, що розпочався в середині 1950-х років паралельно з пожвавленням інтересу до фотографії серед любителів. Метою підтримки цього масового процесу державою була як стимуляція фотографічної практики, так і її регулювання.

Діяльність ХОФК, як і в більшості фотоклубів різних республік, організовувалась навколо щотижневих зустрічей, де його учасники обговорювали технологічні та естетичні аспекти фотографії, презентували та оцінювали свої роботи, готували звітні вистави. В 1975 році фотоклуб очолили учасники групи “Время”: Олександр Ситниченко та Юрій Рупін стали, відповідно, головою та секретарем правління, а Анатолій Макієнко, Олександр Супрун та Борис Михайлов — одними з членів художньої ради, разом з Германом Дрюковим та Анатолієм Кузнєцовим. В 1975 [1] або 1976 [2] році Харківський обласний фотоклуб було розформовано у зв’язку зі скандалом за участі учасників групи «Время». Після цього в Будинку художньої самодіяльності профспілок працювала фотостудія, інструктором якої в 1977-1979 році був Віктор Кочетов.

У 1980-х роках у Харкові співіснують декілька фотоклубів: у 1983-му році відновлює свою діяльність фотоклуб при Будинку художньої самодіяльності профспілок, функціонує фотоклуб “Семафор” при Будинку культури залізничників, а в другій половині 1980-х важливим центром фотографічного життя стає фотоклуб, заснований при Палаці студентів Харківського політехнічного інституту. З ідеєю заснування останнього виступили близько 1984-го року Олександр Ситниченко, Констянстин Мельник та Міша Педан, який і очолив організацію. Відкриття відбулось за підтримки заводу ФЕД, проте незабаром базою фотоклубу став Палац студентів. У 1987 та 1988 роках на базі цього фотоклубу Міша Педан стає організатором та куратором знакових виставок “Ф-87” та “Ф-88”, що об’єднують чимало харківських фотографів різних поколінь – від старшого покоління (групи “Время”, Віктора Кочетова)  до нових імен (Роман Пятковка, Сергій Солонський, Міша Педан, Ігор Манко, Володимир Старко, Леонід Песін, Констянтин Мельник, Борис Редько, Григорій Окунь, Володимир Бисов, Олег Грунзовський та інші).

_________________________
Фотографія на сторінці — Анатолій Кузнєцов, дата невідома. З архіву родини Рупіних.

1. “Але керівництво не влаштовував такий Фотоклуб, і в 1975 році його розформували”. Див. —  Тетяна Павлова. “До історії харківської школи фотографії: група  ‘Время’ ”. Korydor: журнал про сучасну культуру, 2019. http://www.korydor.in.ua/ua/context/11657.html.

2. “Когда из-за радикализма группы ‘Время’ в 1976 году был закрыт Областной фотоклуб, внешне выглядело так, будто наша группа перестала существовать вместе с Клубом”. Див. — Алина Сандуляк. “Харьковская школа фотографии: Евгений Павлов”. Art Ukraine, 2015. http://artukraine.com.ua/a/kharkovskaya-shkola-fotografii–evgeniy-pavlov#.XoyM9XJS82y.

1972 — виставка обласного фотоклубу, Харків, УСРСР

Pavlova, Tatiana. “Late 1960s to 1980s — The Vremya Group’s Time”. VASA Journal on Images and Culture http://www.vasa-project.com/gallery/ukraine-1/index.php.

Ukrainian Photographers: Elena Filatova, Alexander Sirota, Anton Solomoukha, Jury Rupin, Boris Mikhailov, Seema Aissen Weatherwax. Мемфіс: Books LLC, 2010.

Rupin, Yuri. “About Vitas Luckus and Vilnius”. В Vitas Luckus — biography. Каунас: Kaunas Photography gallery & Lithuanian Art Museum, 2014, 165-168.

Wainwright, Jean. “Jury Rupin ‘Are you going to Sorochincy Fair?’”. Hotshoes, no. 158 (2009): 9-10.     

Павлова, Тетяна. Авангард в образотворчому мистецтві Харкова ХХ ст.: дис. на здобуття наукового ступеня доктора мистецтвознавства. Львів, 2018. https://lnam.edu.ua/files/Academy/nauka/specrada/Rozklad/26.03/Pavlova%20Dissertation%20Text%20%20Albom.pdf.

Павлова, Тетяна. “До історії харківської школи фотографії: група  «Время»”. В Korydor: журнал про сучасну культуру, 2019.  http://www.korydor.in.ua/ua/context/11657.html. 

Павлова, Тетяна. Фотомистецтво в художній культурі Харкова останньої третини ХХ ст. (на матеріалі пейзажного жанру): лис. на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства. Харків, 2007.

Рупин, Юрий. Дневник фотографа. 2007. http://samlib.ru/r/rupin_j_k/dnevnik_fotografa-2.shtml. 

Рупин, Юрий. Дневник фотографа в архивах КГБ. 2008. http://samlib.ru/r/rupin_j_k/dnewnikfotografawarhiwahkgb.shtml. 

You cannot copy content of this page